Plany na 2020 rok

5 lutego 2020|W Aktualności|Przez Paweł Szymański

W sezonie 2020 planujemy kolejny, osiemnasty sezon badań archeologicznych na cmentarzysku kurhanowym w Czerwonym Dworze (stanowisko XXI). Nasze badania wchodzą zatem nieuchronnie w pełnoletność. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń od właściciela terenu (Nadleśnictwo Czerwony Dwór) oraz z urzędu konserwatorskiego (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, Delegatura w Ełku) badania wykopaliskowe odbędą się w dniach 2-29 sierpnia (cztery tygodnie).

Planujemy kontynuowanie prac w północno-zachodniej części nekropoli użytkowanej w okresie wędrówek ludów (kurhany z V-VI wieku). Zamierzamy przebadać kolejny kurhan, największy, który pozostał na stanowisku, liczący około 8-9 metrów średnicy. Prace na takim kopcu wymagają dużego nakładu prac przede wszystkim po to, by odsłonić, zadokumentować i zdjąć płaszcz kamienny oraz wyeksplorować potencjalnie dużą liczbę popielnic. W niektórych dotychczas przebadanych kurhanach odkryto po około trzydzieści urn, czasami wkopanych jedna w drugą. Zalegały one zarówno w nasypach kopców jak i w grobach centralnych. Oprócz tego, odkrywano również inne obiekty: groby jamowe, jamy z potłuczonymi naczyniami oraz znacznie wcześniejsze dymarki z wczesnej epoki żelaza. Trudno oczywiście przewidzieć ile obiektów odkryjemy w planowanym kurhanie.

Będzie to na razie ostatni sezon poświęcony kurhanom z okresu wędrówek ludów. W następnych dwóch-trzech latach (2021-2023) przeniesiemy się na południowo-wschodnią część cmentarzyska pochodzącą z okresu wpływów rzymskich (badaliśmy tę strefę do roku 2013). Należy przebadać ją do końca, co umożliwi opracowanie i opublikowanie tej strefy stanowiska.

Badania w 2020 roku będą finansowane przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Patrz także:

Wykopaliska

Paweł Szymański